„Az ukránok cseh szuronyok védelme alatt bátran szervezkednek”
Kárpátalja a magyar sajtóban az első bécsi döntéstől a visszacsatolásig
Az első bécsi döntés értelmében (1938. november 2.) Magyarországhoz került Kárpátalja többségében magyarok által lakott sávja, a Csehszlovákiánál maradt terület etnikai többségét a ruszinok alkották. A csehszlovák állam elleni izgató cikkek ezt megelőzően is előfordultak Magyarországon, azonban 1938-ban, azok után, hogy a lengyel-magyar határ, s Kárpátalja teljes területi visszaszerzése nem valósult meg, ezek a cikkek újra elszaporodtak. Ezek egy része azonban nem csak csehellenes, hanem „kárpát-orosz”-barát, „szovjet-ukrán„-ellenes. Írásomban ezek közül válogatok.
Az általában tárgyilagos hangsúlyt képviselő Pesti Hírlap így ír: „az ukrán elemek izgatása (…) nem ismer határt”,[1] a Kis Újságban már árulkodóbb egy cikk címe: „Borzalmas ukrán terror a magyarok és ruszinok ellen”[2]. A magyarázatra sem kell sokat várnunk, a lapok egymás után számolnak be a ruszinok Magyarországhoz való hűségéről: „a kárpátoroszok népe mindig hű volt Szent István koronájához”.[3] a szerzők hamar „megtalálják” a szálakat mozgató erőket:
Kis Újság:
„Szovjetorosz befolyás Ruszinszkóban?
Ruszinszkóban újabb szovjetorosz befolyás kezd érvényesülni. A szovjetbarát akció élén Walnicki áll, aki egy bolsevizált ukrán diákszervezettel dolgozik együtt. Prága elnézi a bolsevisták működését és támogatja őket”[4]
Pesti Hírlap:
„Moszkva izgató hadjárata Kárpátoroszföldön ukrán álarc alatt
Cseh Kárpátaljának egyik legjelentékenyebb résztvevője Moszkva, a felvidéki és kárpátaljai kommunisták honvédjeink elől átmenekültek cseh területre és most a kommunista izgatás arra irányul, egymással állítsa szembe a Csehországban (sic!) maradt kárpátoroszokat és magyarokat. Mégiscsak általános vonalakban bontakozik ki a kommunista aknamunka amelynek célja az őslakosság szétzüllesztése.”[5]
A Katolikus Szemle „államilag támogatott orosz-ukrán propaganda”-ról cikkezik, és kifejti, hogy a „félrevezetett, naiv ruthén gyermekek kiontott vére az ukrán agitátorok lelkét terheli”[6]
A legátfogóbban a kérdéssel a 8 órai újság foglakozott:
„Egyenruhát kapott az ukrán GPU
Az ukrán csapatok állandó terror alat (sic!) tartják a lakosságot. Nyilvános helyeken magyarul vagy ruszinul nem szabad beszélni. Menekültek elbeszélése szerint az ukrán GPU parancsnoka Tisiu mérnök, akinek alárendeltek minden karhatalmi szervet.
A gárdisták kis része ruszinszkói lakos, a többi Lengyelország és Szovjet-oroszország déli részéről beszivárgott gárdista, aki rendszeres katonai kiképzésben részesült.”[7]
vagy:
„Segélykiáltás Kárpátaljáról. Élet vagy halál kérdése a népszavazás. Hiteles adatok a cseh hóhér-banditák vérengzéséről.
Az ukrán GPU hóhéra. A szovjetből átjött ukránok a GPU eszközeivel dolgoznak. Foglyaikat marhaszállító kocsikban vitték Kárpátaljáról a cseh börtönökbe. A megmenekült szemtanuk jegyzőkönyvbe mondták, hogy azokat, akiknek még volt erejük az ellenállásra, büntetésből a bordájuknál fogva kapóra akasztották fel.”[8]
„Őszinte-riport az ukrán kérdésről
50000 vörös zsoldos terrorja 500. 000 kárpátorosz fölött.
Az az Ukrajna („határország”), amely a kárpátaljai kérdést váratlanul elmérgesíti, 1922 óta tanácsköztársaság, tagja a Szovjetköztársaságok Uniójának, 20 millió ukrán, vagy kisorosz lakossal. (…). Az ukrán-szovjet Rakovszki – Lenin bizalmasa – alakította azután, hogy a lengyelek diadalmasan visszaverték a portyázó ukránokat.”
„Ez az orosz (!) invázió három forrásból tevődött össze.
- Lengyelországból kiutasított ukránok, akik az Uzsoki-hágón keresztül érkeznek.
- a Wrangel és Dankin féle ellenforradalmár hadseregek szétszóródott csapatai
- A Szovjet-ukránok, a lenini és sztálini vörös propaganda agitátorai.
A lakosság tizedét sem kitevő ukrán kisebbség terrorizálja az egész Kárpátalját – a csehek jóvoltából.
Az ukránokat nem fűzi vérségi kapcsolat a ruszinokhoz, nem éreznek történelmi sorsközösséget a magyarokkal, hódítók ők egy idegen, térdre kényszerített országban, s a cseh szuronyok védelme alatt bátran szervezkednek. Mivel pedig a szovjet-ukránok csoportja volt a legnagyobb, ma már az egész ukránság vörös, moszkvai szellemben szervezi sejtjeit.[9]”
Az újságcikkek elemzése előtt fontos megjegyezni, hogy más lapok is foglalkoztak a csehszlovákiai eseményekkel.[10] Nem feladatom a kárpátaljai események részletes ismertetése, azonban fontos megjegyezni, hogy a magyar politikai elit jelentős része, így az ahhoz erősen kötődő lapok is felismerték, hogy a ruszin nép, mivel különbözik mind a csehtől és szlováktól, mind az ukrántól, a propaganda szempontjából felhasználható lesz a revíziós célok elérésében. Az ukrán nacionalizmus megmutatkozása kitűnő alkalmat nyújtott egyrészt a lengyelekkel való együttműködésre, ami a két ország kapcsolatát javította, másrészt arra, hogy a ruszinok helyzetét fel tudják használni bármilyen magyar érdek védelmében.(Az ukrán nacionalizmus 1941-es állapotairól s a lembergi mészárlásokról lásd korábbi cikkünket.)
Tehát azok a beszámolók, ahol „a magyarokat nem szerető” ukránok által a „magyarokat szerető” ruszinok ellen esetlegesen elkövetett atrocitásokról szólnak, szimpátiát kelhettek a ruszinok iránt. Másrészt a közvélemény számára megmagyarázza, miért van szükség arra, hogy a Csehszlovákiánál maradt nem magyar többségű terület Magyarországhoz kerüljön. („Élet vagy halál kérdése a népszavazás”.) A „bolsevista” szál megjelenése a lapokban egyrészt magyarázható a szimpátiakeltéssel, de elsősorban, a csehszlovák-szovjet védelmi szerződés (1935. május 16.) által kiváltott aggodalmat kell mögötte látnunk; erre jó bizonyíték, hogy a cikk szerzői igyekeztek a bolsevizmussal nem vádolható cseh kormányt a bolsevisták támogatói közt feltüntetni. Úgy vélem, hogy a sajtó fent idézett kirohanásai erősen befolyásolhatták a szovjet-, illetve szovjet-oroszképet és telítettek sztereotípiákkal, de a hivatalos szovjet-magyar kapcsolatokat nem a kárpátaljai ruszinok és ukránok ügye határozta meg, hanem a korábban létrejött, már hivatkozott védelmi egyezmény.
Kárpátalja kérdése a lapokban akkor került újra címlapra, amikor Csehszlovákiát teljesen feldarabolta a Harmadik Birodalom. Itt újra előkerülnek a ruszinok hűségéről és az ukrán banditák támadásairól szóló cikkek.[11] A Magyarország közli „Sztálin nagy külpolitikai beszédét”:
„A nyugat el akarja hitetni, hogy Németország Kárpát-Oroszországon keresztül meg akarja támadni Szovjet-Ukrajnát, hogy elmérgesítse a légkört.
- A Szovjetunió megerősítette hadseregét.
- A Szovjetunió békére törekszik és a gazdasági kapcsolatok kiépítésére
- A Szovjetunió nem fél a támadásoktól és minden csapásra kétszeresen válaszol.
- Minden megtámadott országnak segíteni fog.”
A 8 órai újság válaszként feltette a kérdést: „Cseh tisztek a vörös hadseregben?”[12] – ezzel is utalva a cseh-szovjet segítségnyújtási szerződésre.
A lapok március 15-ét követően – értelemszerűen – a Magyar Honvédség előretöréséről és a lengyel határ létrejöttéről írtak elégedett hangvételű cikkeket; a „szovjet kérdés” megszűnt az újságok hasábjain Kárpátalja tekintetében.
Források:
[1] Pesti Hírlap, 1938. november 11. p. 4.
[2] Kis Újság, 1938. december 7. p. 7.
[3] Pesti Hírlap, 1938. november 16. p. 1.
[4] Kis Újság, 1938, december 2. p. 2.
[5] Pesti Hírlap, 1938. december 2. p. 6
[6] Katolikus Szemle, 53. évf., 1939. I. január-július. p. 288.
[7] 8 Órai Újság, 1938. december 16. p. 5
[8] 8 Órai Újság, 1938. december 16. p. 6.
[9] 8 Órai Újság 1938. december 15. p. 5.
[10] A politikai paletta különböző részeinek lapjai máshogy reagáltak rájuk, a Magyarország visszafogottabban írt, általában tárgyilagosan lásd: Magyarország, 1939. január 10. p. 3. A nyilas Magyarság a Szovjet-Ukrajnában terjesztett német-ellenes propagandáról és Ukrajna felszabadításának 20 éves évfordulójára szervezett központi ünnepségéről számol be, ahol Hruscsov felelevenítette az 1919-21-es háborút és az egységes Ukrajnáról beszélt. Lásd: Magyarság, 1938. november 23. p 4.
[11] Magyarország 1939. március 15. p. 2. „Garázdálkodik a Szics gárda”
[12] 8 Órai Újság 1939. március 23. p. 3.
Borítókép forrása: kello.hu
Láttam 1920-as évek környékéről olyan prágai kiadású térképet, amin a Kassa környéki tót és a Pozsony környéki tót más színnel (piroson belüli árnyalattal) volt ábrázolva. Sajna a szepesire nem emlékszem, de a morvák is külön voltak jelölve.
Hála a Fb évfordulós múltfelelevenítésének, íme, megvan az infó, ezt osztottam meg annak idején. Sajna a dátum sem segített abban, hogy ha készítettem képet, megtaláljam.
http://kitekinto.hu/karpat-medence/2013/01/30/felvideki_es_karpataljai_ketnyelvseg_kepekben
Két kiálltás volt együtt.
Próbáltam rákeresni a neveikre, de képkeresővel nem jártam sikerrel.
http://www.google.hu/search?q=„Nyelvében+él+a+národnostná+mensina”&hs=Y9L&source=lnms&tbm=isch&sa=X&bih=796#imgrc=_FOEcj5CCD5PXM%3A
Itt néznek egy térképet, de nekem úgy némlik, nem falon volt, hanem vízszintes vitrinben.
És sokszor keresgéltem ilyesmit németül, csehül, de én még nem találtam meg a világhálón.
Ha rábukkantok, nagyon örülnék neki. ; )