Az adrenalinfüggő sportlady – Muráti Lili
Rapali Vivien
Folytatódik sorozatunk, amelyben kevéssé ismert beszámolók, újságcikkek és fényképek segítségével a két világháború közötti magyar sztárvilágba látogatunk el. A sorozatban megismerhetjük a Hunnia Filmstúdió és a korabeli színházi világ csillagainak kevésbé ismert oldalát, extravagáns, furcsa, vagy éppen teljesen hétköznapi szokásait. Páger Antal után most Muráti Lili következik, akit a divat és a sport mellett szintén vonzottak az autócsodák és a velük járó élmény és adrenalinfröccs is.
1931. március 22. vasárnapi nap volt. Ezen a napon a méltán híres Rákosi Szidi színésziskolájában a végzős évfolyam vizsgaelőadása alkalmából Feuillet Oktáv Egy szegény ifjú című darabja került terítékre.[1] Margitot, a női főszerepet Muráti Lili játszotta, aki színes beszédével, ízes kiejtésével, intelligenciájával nagy sikert aratott. Nem meglepő, hogy a fiatal színésznő (ekkor tájt 20 év körüli[2]) azonnal szerződést kapott. Már ekkor megjelent a korszak híres színházi hetilapjában a Színházi Életben, de igazán filmes karrierje beindulása tette őt követendő ikonná.
„A kor egyik legszebb, legizgalmasabb és legmodernebb színésznőjének tartották, egyénisége eltért a szokványos szende szépségektől. Jó jellemábrázoló képességgel öntudatos, a férfiakkal egyenrangú, makrancos, okos, ugyanakkor erotikát sugárzó nőket játszott. Öltözködésével divatot teremtett, sok nő számára az áhított ideált testesítette meg.”[3]
A ’30-as évek közepétől Muráti gyakran szerepel a hetilapok hasábjain, szakmai teljesítménye mellett kivált két dologgal emelkedik ki: fitt életmódjával és 120-as tempójával. Lili nem csak a filmvásznon volt egy új típusú female, hanem a való életben is. Lányok ezreinek volt példakép, egy új típusú nő, aki karakán, makacs ugyanakkor vonzó és nőies. Divatsalon 1931-ben így írta le az új női ideált:
„Az új típus valóban sok tekintetben romantikus volt, de változatlanul fiús. A bakfisgarszon huszonéves változata: a sportlady. Sokat úszott, tornázott, teniszezett, sízett. A lába hosszú, nyúlánk, izmos, csípője keskeny, dereka karcsú, de ismét volt apró kerek, formás melle. Nagyon vékony.”
Ennek az ideálnak Muráti Lili tökéletesen megfelelt; elegáns, mégis sportos és fiatalos stílusát sokan utánozták is.
A különleges anyagokat és az egyszerű, de tökéletesen szabott ruhákat kedvelte.[4] Volt, hogy férfiruhát öltött: 1933-ban még férfi zakót is csináltatott magának. Mindemellett a művésznők közül (Karády Katalin színre lépése előtt) az egyik legfoglalkoztatottabb, legdivatosabbnak színésznőnek számított. Követendő női példakép és követendő divathölgy volt.
„Garderobe-om legnagyobb részét kötött holmik teszik. Van hat jumperem, három pulóverem és három kötött kosztümöm, melyek mind Nádas cégtől valók.”[5] – nyilatkozta 1935-ben.
Nem csak viseletében volt igényes, hanem testének edzésében is. Lili ugyanis nagyon sokat sportolt, ezt részben az új nőtípus megtestesítőjeként el is várták tőle: a legkülönbözőbb sportágakat próbálta ki, vagy űzte rutinszerűen. 1933 ősztől hónapokon keresztül több színésznő kollégájával egyetemben rendszeresen kijárt a Margit-szigeti Fedett Uszodába trenírozni magát, mely annyira jól sikerült, hogy társai közül ő ugrotta a legszebben a fejest, [6] de az úszás mellett nagy kedvence volt a tánc és a torna is.
„…nincs ma senki a színésznők között közül, aki kísértetiesebb élethűséggel vetíti elénk az úgynevezett modern pesti lány típusát.”[7]
A leglelkiismeretesebb filmprimadonna[8] egyben megszállott autórajongó is. 1936 májusában a Concours d’Élegance (autó szépségverseny) alkalmával Lili is nevezett a legszebb autó címére, apublikum szavazatai szerint pedig az ő Adler Juniorja lett a legszebb négykerekű a versenyen. [9] De még az autónál is nagyobb érdeklődést váltott ki Lili vezetői stílusa, ami méltán lehetett 120-as tempójú, mert a hetilapok úton útfélen ezen élcelődtek. Ahogy a Színházi Élet szerkesztői fogalmaztak:
„Boldogan írunk a Maga számára filmet vagy színdarabot…De a kocsijába egyikünk sem ül be többé.”[10]
„Muráti Lili néhány nap múlva kicseréli vörös autóját, amelyről olyan sokat olvashattunk a lepergett esztendőben…a szép új kocsi drapszínű, sötétkék díszítéssel. A közlekedési rendőrök már jól ismerték a vörös bestiát…most majd meg kell, hogy tanulják az új autó színeit is. ”[11]
Két giffel búcsúzunk, amelyek a 120-as tempóból származnak. és kiválóan passzolnak a fentebb leírtakhoz. Emellett pedig egy kis betekintést kaphatunk Muráti Lili egy kevéssé ismert oldalából, és a korabeli filmkészítés hangulatából is.
Források:
[1] Budapesti Hírlap 1931.03.22. 21.
[2] A Magyar hangosfilm lexikon szerint 1912-ben született, de mivel az anyakönyvi kivonata a háborúban valószínűleg megsemmisült, nem okozott később problémát a színésznőnek, hogy letagadjon pár évet valós korából. Mely lehetőséggel elég gyakran élt is.
[3] Muráti Lili színésznő, az 1930-40-es évek színésznőbálványa 100 éve született.
[4] Délibáb. 1938. 52. sz. 23.
[5] Színházi Élet. 1935. 40.sz. 82.
[6] Színházi Élet. 1934. 17.sz. 53.
[7] Budapesti Hírlap 1936.03.08. 17.
[8] A hízelgő jelzőt az első filmszerepe 1935-ben készült A csúnya lány forgatás során kapta.
[9] Budapesti Hírlap 1936.06.12. 8.
[10] Színházi Élet 1937. 42.sz. 50.
[11] Színházi Élet 1937. 2. sz. 30.
A posztban szereplő színes képek és gifek a szerző munkái.
[…] (165 cm, 54 kg) és Katherine Hepburn (170 cm, 50 kg), a hazaiak közül a „magyargarbo”, Muráti Lili diktálta a divatot Pesten. Utóbbi nem csak külsejével, hanem modern életmódjával is kitűnt: […]